اردو ,دانش ,آموزان ,شوخی ,شاید ,آنان ,دانش آموزان ,دانش آموز ,شهرضا اردوی ,آقای عظیمی

اردو و مسائلش

اردو بردن و اردو رفتن برای کسانی در آن به عنوان دانش آموز و دانشجو می روند چیزی جز تفریح نیست . ولی برای کسانی که مسئولیت همراهیش را دارند دارای دغدغه هایی است که شاید تا مدتها دست از سرشان بر ندارد یادم هست حدود ده سال قبل که بچه های پایگاه بیت الزهرا شهرضا را آقای عظیمی و دوستان به اردو ی مبارکه بردند دو نوجوان بسیجی پایگاه احمد رضا طاهری و شهریار خان احمد در رودخانه زاینده رود ( سرارود مبارکه ) غرق شدند و مسئله مرگ این دو دوست عزیز که یکیشان محصل ما بود علاوه بر داغ جانسوزشان مدتها آقای عظیمی مسئول اردو  را دچار مشکل کرده بود . حال اگر اتفاقی نیفتاده بود یکی هم سراغ دوستان برای دست مریزاد سراغ آنان نمی رفت  ولی این اتفاق اوضاع همه را به هم ریخت .

کسانی که اردو برده اند با خبرند که در یک اردو باید چهارچشمی مواظب حرکات و رفت و آمد ها و چیز خوردن ها و جا بجا شدنها و شوخی ها و بازیها و همه وهمه چیز باشی تا خدا نکرده خاطره ای بد از اردو به جا نماند . اما خواه نا خواه یکی در حال بازی زخمی می شود و آن یکی با آن یکی شوخی می کند و یا دو نفرشان جدی دعوایشان می شود و یا بر اثر خوراکی مسموم می شوند و غیره .

همه اینها را گفتم که بگویم هیچ نظارتی نمی تواند جلوی مسائل غیر قابل پیش بینی را بگیرد مسائلی که شاید مثال زدنش هم درست نباشد ولی  اشارتی کافیست . به خاطر دارم سال 83 جایتان خالی سفر عمره بودم شبانگاه با همسفران برای دیدن غار حرا رفتیم در مسیرمان از همه کشور ها  با سنین مختلف بودند . ولی آنچه بیشتردر آن موقع شب جلب توجه می کرد دانشجویان ایرانی بودند که دختر و پسر در مسیر کوه با ما همراه شدند  آن روز دوربین دیجیتال نبود که از شوخی ها  عکسی گرفته شود البته خودشان دوربین  معمولی داشتند  ولی گویی به یک مراسم تفریحی آمده بودند به گونه ای که کاملا جلب توجه می کردند  . همراه کننده آنان هم کار خاصی از او ساخته نبود .

ولی با وجود هر اتفاقی نمی شود صورت مسئله را خط زدو جوانان را از یک حق مسلم و لازم محروم کرد .  هر چند تازگی تشکیل اردو های دانشجویی دارای ضوابط خاصی شده و به سهولت تشکیل نمی شود ولی می شود تحت تحقیقات علمی هر اردویی را تشکیل داد ! . دانش آموز و دانشجو و کلا جوانان ما نیاز به این برنامه های اجتماعی دارند و نمیشود به صرف بعضی مسایل کل برنامه ها را زیر سؤال برد.

دانش آموزان قدیمی بالای پنجاه سال چیزی به اسم اردو نداشتند وفقط گاهی دانشجویان را در قبل از انقلاب اردو می بردند . در دو اردویی که یاد دارم مسئله خاصی اتفاق نیفتاد و شاید به دلیل آرام تر بودن جوانان دوره های قبل بود . چون شما حتی اگر به عکسهای قدیمی هم که نگاه کنید در نسل های قبل  آرامش بیشتری نسبت به نسل امروز می بینید و شاید به دلیل اینست که امروز زمان فرزند سالاری است و بیشتر از گذشته از  انرژی خود بهره می برند .

به همین دلیل در طول اردوهایی که می روند خصوصا در مقابل دوربین های عکاسی ابایی از انجام شوخی ها و حرکات گوناگون ندارند اما انجام این شوخی ها و حرکات دلیل بر کجروی و لاابالی گری آنان نیست و نباید برداشت سوء از آن نتیجه گیری شود .  البته موارد نادری هم ممکن است از این موضوع مستثنی باشند . به هر حال  در طول اردو هاست که آنان تخلیه روانی شده و با گفت و شنود ها ی دوستانه و تفریحات سنجیده شان برای مدتی از بار استرسها و آزردگی های  خود می کاهند .

باید قبول کنیم که نسل پویا و پر انرژی و البته مرفه امروز همه چیز حتی اردو هایشان با نسل قبل متفاوت است

اردوی دانشجویی قبل از انقلاب

 اردوی دانشجویی در سال 1356دانشجویان تربیت معلم اصفهان نفر نشسته جلو جهانمردی

اردوی داشجویی

اردوی دانشجویی نسل امروز ( عکس اتفاقی از اینترنت )

اردوی هونجان

اردوی دانش آموزان هونجان سال 1360

اصفهان   منارجنبان

پشت سر دانش آموزان

مصطفی جهانمردی  عبدالعلی انصاری و حاج ذبیح الله اسحاقی و دو راننده اردو

چهره های این دانش آموزان را با اردو های این دوره مقایسه کنید

اردو

دانش آموزان سما شهرضا اردوی اصفهان سال 90

اردو

مدرسه تربیت شهرضا اردوی چشمه علی سال 81 دانش آموز محمد رضا ربیعی

در اثر دویدن از کوه زمین خورد و همکارمان مرحوم سعید صادقی اورا برای مداوا به دهاقان برد

 

منبع اصلی مطلب : دلنوشته های یک بازنشسته(جهانمردی شهرضا)
برچسب ها : اردو ,دانش ,آموزان ,شوخی ,شاید ,آنان ,دانش آموزان ,دانش آموز ,شهرضا اردوی ,آقای عظیمی
اشتراک گذاری: این صفحه را به اشتراک بگذارید

آینا گروه : اردو و مسائلش